Barolardan İsrail’e “Savaş ve Soykırım Suçu” Tepkisi

“Savaş suçluları bir an önce cezalandırılsın” çağrısında bulunan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Şiddetle Mücadele Kurulu yayımladığı yazılı açıklamada, Aralık 1948 tarihli BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’nde soykırımın “ulusal, etnik veya dinî bir grubu tamamen veya kısmen yok etme niyeti” olarak tanımlandığını hatırlattı.

Sivil halka saldırılmasının, hastanelerin bombalanmasının, kadınlara tecavüz edilmesinin ve çocuklara istismarda bulunulmasının kabul edilemez olduğunun altının çizildiği açıklamada İsrail’in Gazze’yi Filistinlilerden tamamen boşaltmak üzere yok etmeye dönük saldırısının açıkça savaş ve soykırım suçu olduğu vurgulandı.

17 Ekim’de Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesine yönelik İsrail saldırıyla ilgili de “savaş suçu” açıklamasında bulunan TBB, insanlık suçunu şiddetle kınarken uluslararası kuruluşlara, vahşeti durdurmaya ve insan haklarını esas alan adil bir barışı inşa etmek için derhal harekete geçme çağrısında bulundu.

Yeryüzünün Bütün Çocukları Adına: Susma!

İsrail’in, Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesine yönelik gerçekleştirdiği bombalı saldırıyı “insanlık suçu” olarak nitelendiren Ankara Barosu, yaptığı yazılı açıklamada Uluslararası Ceza Mahkemesine seslenerek görevinin gereği olan süreci başlatmamaması durumunda Mahkemenin uluslararası olma özelliğini ve tarafsızlığını kaybetmenin yanı sıra suça ortak olacağına dikkat çekti.

Sivillere Yönelik Saldırılar İnsanlık Suçudur

İsrail’in kural ve uluslararası hukuk tanımazlığının son hastane katliamıyla bir kez daha gün yüzüne çıktığını vurgulayan İzmir Barosu yayımladığı yazılı açıklamada, İsrail devletinin kan ve gözyaşı üzerine kuracağı sözde zaferin, insanlığın büyük yenilgisi olacağı dile getirildi. Filistin halkıyla dayanışma içinde olunduğunun belirtildiği açıklamada “Savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunuyoruz.” denilerek avukatlar “Barış Nöbeti”ne davet edildi.

İsrail, Dünyanın Gözü Önünde Gazze’de Soykırım Yapıyor

İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısını kınamak üzere İstanbul’daki İsrail Konsolosluğu önünde ikinci kez basın açıklaması yapan İstanbul 2 Nolu Barosu İsrail’in, Hamas’ın son eylemlerini bahane ederek Gazze’de yaşayan sivillere karşı yıllardır sürdürdüğü katliamlara bir yenisini daha eklediğini belirtti. Baro Başkanı Av. Yasin Şamlı tarafından okunan basın açıklamasında “Savaşın da bir hukuku ve ahlakı vardır. Savaşmayan, savaşla ilgisi olmayan masum kadınların ve çocukların bombalarla katledilmesi düşmanla savaşmak değil, insanlık onuruyla savaşmaktır. İnsanlık suçudur. Terördür.” ifadelerine yer verildi.

İsrail’in Gazze’de hukuku ve insanlık onurunu katlettiğini dile getiren Av. Şamlı, söz konusu soykırım ve katliamın hukuka, ahlaka, insani değerlere aykırı şeytani bir plan olduğunu ifade etti. Savaşın da bir hukuku ve ahlakı olduğunun hatırlatıldığı basın açıklamasında savaşmayan, savaşla ilgisi olmayan masum kadın ve çocukların bombalarla katledilmesinin düşmanla savaşmak değil insanlık onuruyla savaşmak, insanlık suçu olduğunun altı çizilirken yaşananlar için “terör” vurgusu yapıldı.

Hastane Saldırısı Bir Savaş ve İnsanlık Suçudur

Ankara 2 Nolu Barosu, İsrail tarafından Gazze’de gerçekleştirilen hastane saldırısının bir savaş ve insanlık suçu olduğunu ifade ederek yapılan zulmü kınayan bir mesaj yayımladı. Üç dilde yayımlanan mesajda başkent barolarına, savaş suçlarının tespiti ve İsrail’in insan haklarını yok sayarak sürdürdüğü ölçüsüz saldırıları durdurması için baro olmanın gereklerini yerine getirme çağrısında bulunuldu.

Savaşa Karşı Barışı, Ölüme Karşı Yaşamı Savunuyoruz

Avukatları, demokrasi güçlerini, insan hakları ve hukuk örgütlerini 19 Ekim’de Bursa Ulusoy Adliyesine basın açıklamasına davet eden Bursa Barosu, paylaştığı yazılı açıklamada İsrail’in hastane saldırının savaş ve insanlık suçu olduğunu belirterek dünyanın gözlerinin önünde işlenen vahşetin durdurulması için uluslararası kuruluş ve hükûmetlere çağrıda bulundu.

Hukukun Uygulanması Barışın İlk Adımı Olacaktır

İstanbul Barosu da 17 Ekim’de gerçekleştirilen Gazze’deki hastane saldırısının insanlık ve savaş suçu olduğuna dikkat çekerek söz konusu saldırıyla ilgili kınama mesajı yayımladı. Baro Başkanı Av. Filiz Saraç tarafından yapılan basın açıklamasında çatışmalarda sivillerin ve hastanelerin hedef alınması, sivillerin ağır yaşam koşullarına maruz bırakılmasının soykırım suçu oluşturmasına rağmen devlet politikalarının duyarsız kalarak uluslararası hukukun işletilmediği belirtildi.

Birleşmiş Milletler başta olmak üzere Avrupa Barolar Federasyonu dâhil dünyanın her yerindeki hukuk kurumlarıyla uluslararası kuruluşlara, insanlığa karşı işlenen suçun durması ve barışın sağlanması için üzerine düşen sorumlulukları yerine getirme, barışın ve hukukun sesi olma çağrısında bulunan Av. Saraç, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözünü hatırlatarak sivillere yönelik ölümcül müdahalelerin durdurulup çocuk ve kadınlar başta olmak üzere, hasta ve yaralıların bölgeden tahliyelerinin sağlanmasının insani zorunluluk olduğunu vurguladı.