İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticaret Hukuk Kulübü

Üniversitelerin hukuk kulüpleriyle buluşmalara devam ediyoruz. Bu hafta ağırladığımız İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticaret Hukuk Kulübü Başkanı Melik Şeker ve Yönetim Kurulu üyesi Elif Balat’la keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

2003 yılında kurulan Ticaret Hukuk Kulübü, bugün 18 kişilik yönetim kurulundan, 500’ü aşkın kayıtlı üyeden ve Sosyal Sorumluluk, Kültür Sanat ve Deniz Hukuku olmak üzere üç komisyondan oluşuyor.

Son derece aktif olarak çalışan İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Kulübü Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşuyor:

Kulüp Yönetim Kurulu Başkanı: Melik İslam Şeker

Başkan Yardımcıları: Doğuşcan Özgen, Hasan Ali Uçar

Kulüp Genel Sekreteri: Gamze Kenanoğlu

Yazman: Emine Bubani

Sayman: Sevban Berk Yalçınkaya

Sosyal Sorumluluk Komisyonu Başkanı: Zeynep Nur Akça

Yönetim Kurulu Üyeleri: Ayşegül Şeremet, Elif Balat, Eylül Şebnem Kıran, Ezgi Çaldağ, Ayşenur Özkan, Cafer Alp Giray Kıskaç, Resul Tigis, Kübra Abay, Tomris Katipoğlu, Ceren Duman, Mustafa Salur, Beyza Metin, Ayşe Armağan, Muhammed Ali Şeker, İlknur Gürşen

ticaret_hukuk_kulubu

Melik Şeker, birinci sınıftan beri içinde yer aldığı Ticaret Hukuk Kulübü’nün başkanlığını ilk genel kurulda devretmeye hazırlanıyor. Bugünlere büyük emek harcanarak getirilen kulübü kendi çocuğu gibi benimsediğini belirten Şeker, seçim usulüyle seçilecek yeni başkanın Ticaret Hukuk Kulübü’nü daha da ilerilere taşıyacak bir isim olması temennisinde bulunuyor. Öyle ki canla başla çalışan bir yönetim kurulan sahip olan Ticaret Hukuk Kulübü, üniversite bünyesinde kurulan diğer iki hukuk kulübüne göre çalışmalarına yıllardır aktif olarak devam edebilen tek kulüp olmayı başarmış.

Bizi mutlu eden diğer ayrıntıysa İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin kulübe ve kulüp projelerine verdiği büyük destek. Üniversite yönetiminin Ticaret Hukuk Kulübü’ne değer verdiğini, çalışmalarını rahat bir şekilde yürütebilmeleri için diğer öğrenci kulüplerine olduğu gibi kendilerine de bir oda tahsis edildiğini belirten Şeker, üniversitelerini en iyi şekilde temsil etme noktasında gayret sarf ettiklerini ifade etti. Hem Balat hem de Şeker, akademik anlamda kaliteli hocalardan eğitim aldıklarını ve hukuk okumak isteyenlere İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi’ni gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceklerini söyledi. Vakıf üniversitelerinde az rastlanan ‘devlet üniversitesi gibi oturmuş bir sisteme ve köklü bir akademik yapıya sahip olma’ özelliğinin İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde var olduğunu gençleri dinlerken öğreniyoruz.

multeci_haklari

Akademik Danışmanlığını Prof. Dr. Muzaffer Şeker’in yürüttüğü Ticaret Hukuk Kulübü’nün öne çıkan özelliklerinden biri münazara kültürüne sahip yapılarının olması. Bu anlamda Melik Şeker’in ‘en önemli etkinlerimizden biri’ sözleriyle tanımladığı ‘Hukuki İncelemeler’ etkinliği dikkat çekiyor. 3 aşamalı paket bir etkinlik olarak tanımlanabilecek Hukuki İncelemeler kapsamındaki ilk sunum Elif Balat tarafından 25 Kasım Çarşamba günü Mülteci Hakları üzerine yapıldı.

Okulda bir hafta boyunca mülteci hakları rüzgârı estirmeyi isteyen Kulüp, aynı zamanda Mülteci Hakları Derneği ile de ortak bir proje hayata geçirmeyi planlıyor.

Okullara Yardım Projesi 2 – Bitlis

Ticaret Hukuk Kulübü’nün ses getiren sosyal sorumluluk projesinin ilki 2014 yazında 100 bin TL değerindeki yardımın Bitlis’in köylerindeki 5 okula ulaştırılmasıyla gerçekleştirildi. İlkinin amacına ulaşmasıyla projenin ikincisi için kolları sıvayan ve Bitlis’te yardım yapılacak okulları belirleyen kulüp üyeleri son dönemde artan terör olayları sebebiyle  Okullara Yardım Projesi 2’yi askıya almak zorunda kaldı.

Ticaret Hukuk Kulübü’nün gelecek planlarını merak ediyoruz. Balat ve Şeker, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ile gerçekleştirmeyi planladıkları ortak bir projeden heyecanla bahsediyorlar. Başkanlık Sistemi’nin ele alınacağı etkinlik için Saraybosna ile iletişim halinde olduklarını anlatıyorlar.

Arabuluculuk Derneği ile de Aralık ayında bir proje yapmayı hedefleyen Ticaret Hukuk Kulübü, aynı zamanda mesleğine yıllarını vermiş Hakim – Savcı ve Avukatlar ile stajyer avukat ve mesleğe yeni başlamış avukatları Kariyer Etkinlikleri kapsamında hukuk öğrencileriyle bir araya getirmeye hazırlanıyor.

Üniversitenin Psikoloji Kulübüyle de sıkı ilişki içinde olduklarını dile getiren Şeker, yakın bir tarihte özellikle suça itilen çocuklara yönelik Psikoloji Kulübüyle ortak bir etkinliğe imza atmak için çalışma halinde olduklarını ifade etti.

sokak_soylesileri

Sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullanan Ticaret Hukuk Kulübü’nün yakın zamanda da ilk dergilerini çıkarmayı hedefliyor. Ayrıca kulüp üyeleri, etkinlikler öncesi sokak söyleşileri yapıyor ve bunları Youtube kanallarında paylaşıyor.

Ticaret Hukuk Kulübü hakkında daha ayrıntılı bilgilere ve kulübün etkinliklerine aşağıdaki sosyal ağ hesaplarından ulaşılabilir:

Türkiye Hukuk olarak üniversitelerimizin hukuk alanında faaliyet gösteren bütün öğrenci topluluklarına davetimizi yineliyoruz. Hukuk kulüplerini daha yakından tanımak ve akademik etkinliklerini takip etmek istiyoruz. Her türlü konuda lütfen bizimle iletişime geçiniz.