Kocaeli Barosu

Kocaeli Barosu Kuruluşu

Kocaeli Barosunun  17 Kasım 1938’de kurulduğu resmi olarak kabul edilmekle beraber, 2006 ve 2007 yılı itibariyle Mevzuatı Araştırma Komisyonu ve Av. Ender Kamil Boyaci tarafından yapılan araştırmalar neticesinde; Kocaeli Barosunun kuruluş tarihinin çok daha eski olduğu anlaşılmıştır. Av. Ali Haydar Özkent’in Avukatın Kitabi isimli eserinde, 5 Ocak 1934 tarihinde İzmir’de yapılan “Türkiye Avukatlar Birliği Toplantısı” bahsinde, Kocaeli Barosunu temsilen Kocaeli Barosu başkanının toplantıda hazır bulunduğu belirtildiğinden, bu kayıt da Kocaeli Barosunun kuruluş tarihinin 1938 yılından önce olduğunu kesin olarak ortaya koymaktadır.

Tüm bunlara karşın, 2006 yılına kadar, Kocaeli Barosunun gerçek kuruluş tarihinin tespiti hususunda bir çalışmanın yapılmamış olması, Kocaeli Adliyesinin yeni yerine taşınması sırasında Adliye ve Baro arşivinin zarar görmesi nedeniyle, Kocaeli Barosunun gerçek kuruluş tarihi hususundaki araştırmalar neticeleninceye, gün ve ay olarak kuruluş tarihi belirleninceye kadar, kuruluş tarihi 17.11.1938 olduğu kabul edilmeye devam edecektir.

Kocaeli Barosunun Komisyonları şu şekildedir;

Kamu Avukatları Komisyonu, Avrupa Birliği ve Mevzuatı Araştırma Komisyonu, Bilişim Hukuku Komisyonu, Çalışma Hukuku Komisyonu, Hayvan Hakları Komisyonu, İnsan Hakları Komisyonu, Kent ve Çevre Hukuku Komisyonu, Kültür ve Sanat Komisyonu, Spor Komisyonu,  Yayın ve Kütüphane Komisyonu, Hukukta Alternatif Çözüm Yolları ve Arabuluculuk Komisyonu, Ticaret Hukuku Çalışma Komisyonu, Meslek İçi Eğitim Komisyonu, Kurumsal İşbirliği ve Anlaşma Komisyonu, Engelli Hakları Komisyonu, Tüketici Hukuku Komisyonu.

Kocaeli Barosu Yönetim Kurulu

Baro Başkanı: Av. Sertif Gökçe

Başkan Yardımcısı: Av. Nuri Almaz

Genel Sekreter: Av. Ali Yıldırım Sezer

Sayman: Av. Kadir Caner Karakadılar

Yönetim Kurulu Üyeleri: Av. Volkan Koçak, Av. Adnan Duman, Av. Gülhanım Kara, Av. Melek Salih Fırat, Av. Çağrı Çakıcı, Av. Nefise Koç Çelik.

Avukat Sayısı

Türkiye Barolar Birliği’nin 31.12.2014 verilerine göre Kocaeli Barosu 504’ü  kadın olmak üzere 1184 kayıtlı avukata sahip.

Kocaeli Barosu internet resmi sitesi: www.kocaelibarosu.org.tr