Marmara Üniversitesi Marmara Hukuk Kulübü

Türkiye Hukuk, üniversitelerin hukuk kulüpleriyle bir araya gelmeye devam ediyor. Marmara Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Marmara Hukuk Kulübü’nü (MHK) yakından tanımak için kulüp başkanı Yağız Ersöz’ü bugün misafir ettik.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Yağız Ersöz, iki yıldır kulüp başkanlığını yürütüyor ve kulübün yönetmeliğine göre dördüncü sınıfa geçerken görevi yeni bir isme devretmeye hazırlanıyor. Ersöz aynı zamanda Marmara Hukuk Derneği’nin de kurucu üyeleri arasında yer alıyor.

2007 yılında kurulan Marmara Hukuk Kulübü, sınırları içerisinde bulunduğu üniversitenin en eski hukuk kulübü olma özelliğine sahip. 400 üyesi bulunan kulübün faaliyetleri için 80’e yakın üye aktif olarak çalışıyor. Marmara Hukuk Kulübü Salon Etkinlikleri Komisyonu, Farazi Dava Yarışması Komisyonu ve Sosyal Etkinlikler Komisyonu olmak üzere üç komisyondan oluşuyor.

Marmara Hukuk Kulübü  Yönetim Kurulu:

  • Marmara Hukuk Kulübü Başkanı: Yağız Ersöz
  • Marmara Hukuk Kulübü Başkan Yardımcısı: Çağla Erdi
  • Marmara Hukuk Kulübü Genel Sekreteri: Sefa Zor
  • Yönetim Kurulu Üyeleri: Ali Cenk Çapak,  Ecenur Barutçu, Elif Girgin, Elif Akkol

2 Aralık Salı günü saat 10.00’da gerçekleştirilecek V. Farazi Dava Yarışması’nın hazırlıklarını sürdüren MHK, ayrıca 10 Aralık Anayasa Haftası’nda da bir konferans düzenlemeyi planlıyor.

Marmara Hukuk Derneği ile iş birliği içinde çalışmalarını yürüten Marmara Hukuk Kulübü, bugüne kadar önemli çalışmalara imza attı. 2015 yılı içerisinde gerçekleştirilen projelerden bazıları şu şekilde:

mhk

1 Gün, 10 Bilgisayar, 100 Hukukçu, 606 Tebessüm

Maden Kazaları ve Hukuki Boyutu Sempozyumu’nun devamı niteliğinde ve maden faciasından aktif olarak olumsuz şekilde etkilenen Soma Namık Kemal İlkokulu’na toplu gezi gerçekleştirilerek organize edilen etkinlikte, Gold Teknoloji Marketleri sponsorluğunda on bilgisayarlı bir teknoloji sınıfı Namık Kemal İlkokulu öğrencilerine hediye edildi.

mhk (2)

Kariyer Günü 2015

Fakülte öğrencilerinin ve mezun adaylarının avukatlık ve hukuki danışmanlık meslekleri üzerine birikimlerinin sağlanması, nesiller arası tecrübe aktarımının hayata geçirilmesi amacıyla Mart ayının ilk haftasında İstanbul hukuk dünyasının önde gelen kuruluşlarından temsilciler Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Yerleşkesi’nde Marmara Hukuk Derneği misafirleriyle buluşturuldu.

mhk3

Farazi Dava Yarışmaları

2014-2015 öğretim yılının ilk döneminde iki kez Marmara Hukuk Kulübü organizasyonuyla gerçekleştirilen, gerçek hakim ve savcıların iştirakiyle savunma makamlarının Fakülte öğrencileri tarafından oluşturulduğu Farazi Dava Yarışmalarının üçüncü ve dördüncü versiyonları Mart ve Nisan aylarında Dernek organizasyonuyla gerçekleştirildi. Farazi Dava Yarışmaları sayesinde Fakülte öğrencileri dilekçe yazma, sözlü savunma ve topluluk önünde sunum yapma becerilerini geliştirirken iki etkinlikte dört yüzden, toplam dört Farazi Dava Yarışması’nda binden fazla izleyiciye ev sahipliği yapıldı.

mhk4

Adli Yargının İşleyişi Semineri

Devlet nezdinde yürütülen adli yargılamanın inceliklerine ilişkin olarak, İstanbul Anadolu Adliyesi Başsavcılığı ile işbirliği içinde ve İstanbul Anadolu Adliyesi’nden hakim ve savcıların katılımıyla adli yargının işleyişi konulu bilgilendirici seminer düzenlendi. Etkinlikte aynı zamanda İstanbul’un hakimlik/savcılık sınavlarına hazırlık üzerine öğretim veren önde kuruluşlarının temsilcileri de Fakülte öğrencileri ve mezun adaylarıyla bir araya getirildi.

Marmara Hukuk Kulübü’nün Marmara Hukuk Derneği ile yürüttüğü sürekli projeler arasında Özgeçmiş Havuzu, Çalışma Meclisi, Öğrenci Danışmanlığı yer alırken Ulusal Farazi Dava Yarışması ile Marmara Pre-Moot, yeni dönem ulusal ve uluslararası projeler olarak ön plana çıkıyor.

Marmara Hukuk Kulübü’nü daha ayrıntılı tanımak ve kulüp etkinliklerini yakından takip edebilmek için aşağıdaki sosyal ağ hesaplarını inceleyebilirsiniz:

Facebook: facebook.com/MHK2007

Twitter: twitter.com/mhk2007

Türkiye Hukuk olarak üniversitelerimizin hukuk alanında faaliyet gösteren bütün öğrenci topluluklarına davetimizi yineliyoruz. Hukuk kulüplerini daha yakından tanımak ve akademik etkinliklerini takip etmek istiyoruz. Her türlü konuda lütfen bizimle iletişime geçiniz.