Meşhur Hukukçular: Prof. Dr. Hüseyin HATEMİ

huseyinhatemi
Prof. Dr. Hüseyin HATEMİ

Hüseyin Hatemi, 1898’de İran Şahpurlu Ali Asgar Hatemi Bey ile 1910’da İstanbul’da doğan Azerbaycan göçmeni Cemile Hanım’ın ikiz çocuklarından biri olarak 12 Aralık 1938 yılında dünyaya geldi. İkiz kardeşi Hasan Hüsrev Hatemi iç hastalıkları profesörüdür. 26 ağustos 1972 tarihinde kendi gibi avukat olan Kezban Hatemi ile evlendi. Mehmet Ali (d.1973) adında bir oğlu vardır.

Eğitimi:

İstanbul Talatpaşa İlkokulu bitirip Şişli Ortaokuluna gitti. 1956 yılında Atatürk Erkek Lisesi’nden mezun oldu. 1960 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Arapça, Farsça, Almanca ve Fransızca bilmektedir.

Memuriyeti:

1961 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk kürsüsü kadrosuna atandı.

1968 yılında “İslam Hukuku ile Mukayeseli Olarak Vakıf Kurma İşleri” konulu teziyle doktor unvanını aldı.

1973 yılında “Hukuka ve Ahlâka Aykırılık Kavramı” üzerine yaptığı çalışmayla doçent oldu.

1981 yılında “Medeni Hukukta Tüzel Kişilik” çalışmasıyla profesör oldu.

1985 yılında 1402 sayılı sıkıyönetim kanunuyla üniversiteden uzaklaştırıldı. Tekrar üniversiteye dönene kadar beş yıl serbest avukatlık yaptı.

1990 yılında tekrar üniversiteye döndü.

2000‘de üniversite bahçesinde beslediği 12 kedinin  o zaman İstanbul Üniversitesi rektörü olan Kemal Alemdaroğlu tarafından zehirlenerek öldürüldüğü iddiasıyla gündeme geldi.

hüseyin hatemi ve kedi
Hüseyin Hatemi ve Onun Kedi Sevgisi

2001 yılında Kemal Alemdaroğlu ile arasında çeşitli sorunlar çıkması sebebiyle memuriyeti hakkında “olumsuz sicil” verildi. Daha sonra bu karar İdare mahkemesince uygunsuz bulunarak iptal edildi.

2006 yılında yaş haddinden dolayı emekli oldu.

Humeyni’nin “İslam Fıkhında Devlet“, Ali Şeriati’nin “İnsanın Dört Zindanı“, Muhammed İkbal’in “Cavid’e Hitap” ve Henry Corbin’in “İslam Felsefesi Tarihi”  gibi kitapları Türkçeye çevirdi.

2011 yılında Okan Üniversitesinde “Aile Hukuku ve Vakıflar ve Dernekler Hukuku” dersleri vermeye başladı ayrıca 2011 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesinde  öğretim üyesi olarak tekrar üniversiteye döndü.

Aynı zamanda çeşitli üniversitelerin hukuk, siyasal bilgiler ile iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde okuyan birçok yüksek Lisans ve doktora öğrencinin tez danışmanlığını yapmaktadır.

Şiirleri İslami dergilerde yayımlandı. Hareket, Milli Gazete, Zaman, Yeni Gündem, Mavera, Şehir, Yeni Asya, Yeni Şafak gibi yayınlarda yazarlık ve köşe yazarlığı yaptı. İslam düşüncesi ve hukuk konusunda 40’a yakın telif ve çeviri kitabı vardır.

Hayvansever kişiliğiyle de bilinen Hüseyin Hatemi sokak kedileriyle ilgilendiği gibi evinde de birçok kedisi vardır.

Eserleri:

  • Çağdaşlaşma Sorunu ve Toplum (1987)
  • İnsan Hakları (1989)
  • Sis Yazıları
  • İlâhî Hikmette Kadın
  • İnsanlık ve Sevgi Dini İslam
  • İslâm Hukuku Dersleri
  • Medine Düşünceleri
  • Batılılaşma (1997)
  • Şafak Yazıları Sevgi ve Küresel Namerdlik (2007)
  • Hukuk Devleti Arayışları (2008)