6 Maddede E-Tebligat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Elektronik tebligat (e-tebligat) dönemi 29 Haziran 2015 tarihinde resmî olarak başladı. Adalet Bakanlığı, e-tebligatın kimler için zorunluğu olduğunu yaptığı yazılı açıklamayla duyurdu. E-tebligat, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) üzerinden gönderilebilecek ve alınacak.

e-tebligat

Tebligat Kanunu’nda açıkça belirtilen ‘tebligat çıkarmaya yetkili merciler’ tarafından dijital ortamda hazırlanan tebligatların e-Tebligat Yönetmeliği çerçevesinde ‘değiştirilemez ve inkar edilemez’ bir şekilde Kayıtlı Elektronik Posta (PTTKEP) yoluyla ilgili alıcıya iletilmesidir.

e-tebligat

Elektronik ortamda gönderileceği için tebligatın ilgili kişi veya kuruma ulaşıp ulaşmadığı hatta okunduğu bilgisi anında sorgulanabilecek.

e-tebligat

Kamu kurum ve kuruluşları anonim, limitet ve komandit şirketlere e-tebligat göndermek zorunda. E-tebligat, Tebligat Kanunu’nda tebliğ çıkarmaya yetkili kılınan merciler tarafından gönderilecek. Ayrıca e-Tebligat sistemine, tüzel ve özel tüm kişiler de üye olabilecek.

e-tebligat

E-tebligat almak isteyenler, e-tebligata uygun Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hesabı edinmeleri gerekiyor.

e-tebligat

Yeni döneme göre kanun gereği yalnızca PTTKEP hesabı edinerek bu hesap üzerinden muhataplara elektronik tebligat gönderilebilecek.