Türkiye Barolar Birliği

Türkiye Barolar Birliği, Türkiye’deki bütün baroların katılımıyla oluşur. Kamu kurumu niteliğinde ve tüzel kişiliğe sahip bir üst meslek kuruluşudur.

Türkiye Barolar Birliği Nasıl Kuruldu?

Türkiye Barolar Birliği‘nin (TBB) kurulması Ocak 1934’te İzmir’de düzenlenen Türkiye Avukatlar Kongresinde ilk kez gündeme getirildi. 5 gün süren toplantıya katılan baro temsilcileri, “Türkiye Avukatlar Birliği“nin kurulmasını kararlaştırdı ancak 27 Haziran 1938 de kabul edilerek 1 Aralık 1938′ de yürürlüğe giren 3499 sayılı Avukatlık Kanunu’nda Barolar Birliğine yer verilmedi.

1957’de Ankara’da ve 1958’de İzmir’de toplanan baro temsilcilerinin Türkiye Barolar Birliği’nin kurulmasının gerekliliği konusunda tam bir görüş birliğine vararak başlattıkları ön çalışmalar sonunda, 16 Mayıs 1963’te hazırlığı tamamlanarak 7 Temmuz 1969 tarihinde yürürlüğe giren 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ile “Türkiye Barolar Birliği” nin kurulması yasal olarak da kabul edildi.

Türkiye Barolar Birliği Hangi Organlardan Oluşur?

TBB; Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu, Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı, Türkiye Barolar Birliği Başkanlık Divanı, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu ve Türkiye Barolar Birliği Denetleme Kurulu olmak üzere beş organdan oluşur.

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu

TÜrkiye Barolar Birliği Başkanı: Av. Metin Feyzioğlu
Başkan Yardımcısı: Av. Berra Besler
Başkan Yardımcısı: Av. Başar Yaltı
Genel Sekreter: Av. İzzet Güneş Gürseler
Sayman: Av. Sabri Erdal Güngör, Av. Ali Arabacı, Av. Eyyüp Sabri Çepik, Av. Gülcihan Türe, Av. Kürşat Karacabey, Av. Yurdagül Gündoğan, Av. İzzet Varan

Türkiye Barolar Birliği İletişim Kanalları:

  • İnternet sitesi: www.barobirlik.org.tr
  • Adres: Oğuzlar Mahallesi Barış Manço Caddesi Av. Özdemir Özok Sokak No:8 06520 Balgat – Ankara
  • Telefon: +90 312 292 59 00
  • Çağrı Merkezi: 444 2276
  • E-posta: barobirlik@barobirlik.org.tr
  • Twitter: twitter.com/barolar
Okuma önerisi:  6. Dönem Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Eğitimi