Uluslararası düzeyde hukuk eğitimi: Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi

İngilizce ve tercihen ikinci bir yabancı dili iyi bilen, hukukun yanı sıra sosyal bilimlerin diğer alanlarında da bilgili, hukuk biliminin gelişmesine katkıda bulunabilecek hukukçular yetiştirmeyi amaçlayan hukuk fakültesinde derslerin yüzde 35’i İngilizce yapılıyor.

Türkiye’nin önde gelen akademisyenlerinin yanında, İngilizce hukuk dersleri Avrupalı ve Amerikalı hocalar tarafından işleniyor. Hukuk fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Begüm Bulak bu yıl Cenevre Polis Akademisi’nde İsviçreli polislere ‘İnsan Hakları’ dersleri veriyor. Harvard, Columbia, Standford, Miami, PennState, American University Washington College of Law gibi Amerika’nın önde gelen üniversitelerinde hukuk yüksek lisansı yapan mezunları New York Barosu sınavlarını kazandı. 2015’te bir Yeditepe mezununun ABD-Nevada Eyalet Barosu’na kayıt için yaptığı başvuru üzerine durumu inceleyen Baro, fakültenin eğitim kalitesinin Amerikan Barolar Birliği’ne (ABA) akredite hukuk fakülteleri ile eşdeğer olduğuna karar verdi.

2014-2015 dönemi başkanlık görevini Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu’nun yürüttüğü ve hâlâ Yönetim Kurulu Danışmanı olduğu ELFA (European Law Faculties Association)-Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği’nin 2015 yılı 20. Genel Kurul toplantısı ve konferans programı, 16-19 Nisan 2015’te Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin ev sahipliğinde rekor katılım ile gerçekleştirildi. Programa 35 ülkeden 103 üniversite ve meslek örgütünü temsilen 200’den fazla hukuk fakültesi dekanı, hukuk profesörü katıldı.

haluk_kabalioglu

Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu

(Hukuk Fakültesi Dekanı ve ELFA – Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği Yönetim Kurulu Eski Başkanı)

94 FAKÜLTEYLE İŞ BİRLİĞİ

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 94 hukuk fakültesi ile Erasmus anlaşması olan Yeditepe’nin, ABD’de American University Washington College of Law, PennState the Dickinson School of Law, Loyola New Orleans School of Law, Denver gibi birçok fakülte ile iş birliği var. Dokuz yıldır Washington College of Law öğrencilerine Amerikan Barolar Birliği (ABA) tarafından akredite Türk Hukuku yaz okulu düzenliyor. Yeditepe öğretim üyelerinin ders verdiği bu programda alınan krediler ABD’de tüm hukuk fakültelerinde kabul ediliyor. Son 13 yıldır Yeditepe Hukuk’u birincilikle bitiren öğrenciye İngiltere’de East Anglia Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde LL.M. (Hukuk Yüksek Lisansı) bursu veriliyor. Loyola Üniversitesi’nin her yaz Viyana’da düzenlediği yaz okuluna katılan Yeditepeli öğrencilere özel burs olanakları tanınıyor. 10-17 Ocak 2016 tarihlerinde düzenlenen ‘Türk-Fransız-Alman Kış Üniversitesi Programı’nda Paris Nanterre, Erlangen-Nürnberg, Potsdam ve Yeditepe üniversitelerinden 100’den fazla hukuk öğrencisi; uluslararası düzeyde tanınmış 30 Türk, Fransız ve Alman akademisyenin konferans ve derslerine katıldılar. Fakültenin Çin’de Beijing Foreign Studies University, Nankei Üniversitesi, Kazan Federal Üniversitesi, Lomonosov Üniversitesi gibi AB dışından birçok yabancı üniversite ile iş birlikleri devam ediyor. Fakülte AB Erasmus+ Programı kapsamında birçok konsorsiyuma üye olarak etkin rol alıyor. Bu yıl Yeditepe Hukuk Fakültesi’ne tam zamanlı olarak katılan Profesör Patrick Hugg ise uzun yıllar New Orleans’da Loyola Universitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi olarak görev yaptı ve SEALS Uluslararası Komisyonu başkanlığını yürüttü.

Fakültenin ücreti; 44 bin TL olup bu ücrete KDV dahil değildir.