Haşimi: Hukuk ve Siyaset Ayrı Düşünülemez

Hukukçular Derneği tarafından “Üç Kıta Tek Söylem, Adalet” temasıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Hukuk Okulu 3 – Sertifikalı Eğitim Programı”nın son konuşmacısı Eski Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi’ydi. Geniş bir dinleyici kitlesine seslenen Haşimi, İstanbul’dan dünyaya önemli mesajlar verdi.

Doğuş Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Hukukçular Derneği’nin Hukuk Okulu 3 eğitim programı, beşinci hafta konuğu Eski Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi’nin konuşmasıyla tamamlandı.

“Biliyorum ki salonun çoğu hukukçu. Hukuk ve siyaset artık ayrı düşünülemez, bunu bilmeniz gerekiyor.”

Haşimi, Doğuş Üniversitesi Acıbadem Yerleşkesi Konferans Salonu’na kendisini dinlemeye gelen yüzlerce kişiye “Sizin yaşınızdaki gençler amfilerde, üniversitelerde olması gerekirken kendilerini patlatıyorlar. Neden böyle oluyor? Bunların kökleri derinlerde.” sözleriyle seslenerek kendi hikayesinin aynı zamanda Irak’taki bütün Sünnilerin hikayesi olduğunu vurguladı.

“Biz bilmezdik kim Türk, kim Arap, kim Sünni, kim Şii? Sormazdık komşumuza. Tek bir şey sorardık Iraklı mı değil mi? Yoksul mu nasıl?”

Irak sınırları içerisindeki tüm Sünnilere terörist muamelesi yapıldığını hatırlatan Haşimi “Biz terörün karşısındayız. Terörün en büyük zararı insanları ayrıştırmasıdır.” ifadelerini kullandı. Haşimi, ülkesinde sünnilerin yaşadığı sıkıntıları “Sünni terörist damgası yiyor; okuyamıyor, çalışamıyor, rızkı elinden alınıyor. Bu çocuklar psikolojik krize iteleniyor.” sözleriyle özetlemeye çalıştı.

Konuşmasının büyük çoğunluğunu DAİŞ (IŞİD) örgütüne de ayıran Haşimi, önemli bir detaya dikkat çekerek Işid liderlerinin tamamının Suriye, Irak ve Abd hapishanelerinden serbest bırakılan kişiler olduğunu dile getirdi. “Işid (Daiş) ve Şii milisler katliamları birlikte gerçekleştiriyorlar.” diyen Haşimi, yeni bir tehdit olarak türeyen Işid’in ortaya çıkışı ve finansmanlarının hâlâ bilinmezliğini koruduğunun, bu konularda birçok şüpheye sahip olunduğunun altını çizdi.

İran, Daiş’ten Daha Büyük Tehlike!

Konuşmasının devamında İran’a da sert sözlerle yüklenen Haşimi, İran tehlikesinin Daiş’ten daha büyük bir problem olduğunu, hatta Daiş’i güçlendiren birçok hikayede İran’ın başrolde olduğunu söyledi. İran’ın Büyük Sasani İmparatorluğunu yeniden kurmaya çalıştığı iddiasında bulunan Haşimi Irak, Lübnan, Suriye ve Yemen’in de bu ülkenin kontrolünde olduğunu dile getirdi. Haşimi, İran’ın bu şekilde davranmasının sebebini “İran’ın çok büyük iç problemleri var. Durumu çok kötü. Dışarıdaki sorunlara karışarak bunları unutturmaya çalışıyor.” sözleriyle açıkladı.

İran’ın yıkıcı siyasetine vurgu yapan Haşimi, bölgede huzurun sağlanması için İran’ın bu tutumuna engel olunması gerektiğini dile getirerek İran – ABD ittifakını da “ABD Şer Ekseni olarak nitelendirdiği İran’a Irak’ın anahtarını teslim etti ve çekildi. En Büyük Şeytan dediği Abd’den aldı İran” sözleriyle sert şekilde eleştirdi.

Ümidimiz, Türkiye’nin Bize Yardım Etmesi

Geçmişte Irak’a yönelik yapılan operasyonlarla ilgili “Operasyonları yapanlara sormak lazımdı; ülkeyi mi düşürmek istiyorsunuz rejimi mi?” sorusunu yönelten Haşimi, o süreçte yaşananları “Ülke bitti. Ordu dağıldı.” sözleriyle özetledi. Ülkesinin şu anki durumuyla ilgili “Irak’ta gelinen nokta olağan üstü.” ifadelerini kullanan Haşimi, Türkiye’nin Irak’a yardım etmesi için de dua ettiklerini söyledi.

Suudi Arabistan’ın Yemen’e yönelik harekatına da değinen Haşimi bunun Husiler ile Yemen’i yönetmeye çalışan İran’a bir mesaj olduğunu; Arapların “Biz güçsüz değiliz!” demek için söz konusu harekatı gerçekleştirdiğini ifade etti.

Haşimi, son dönemde dünya genelinde yaşanan ve İslamiyetle ilişkilendirilmeye çalışılan terör olayları için de “Terörün dini,imanı,mezhebi olmaz! Hristiyan terör grupları yok mu? Neden İslami terör dillendiriliyor? İşte İslamafobi!” yorumunda bulunarak askeri gücün her şey demek olmadığını, terörün insanlığa en büyük zulmünün insanların ayrıştırılması olduğunun altını çizdi. Türkiye’nin terör konusundaki tavrını da öven Haşimi “Türkiye terör konusunda çok net hareket etti. Askeri harekata katılmadı. Planı bütün ayrıntıları ile bilmem gerekiyor dedi.” şeklinde konuştu.