İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi

28 Mart 1997 tarih ve 97/9515 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde kurulan Hukuk Fakültesi, ilk mezunlarını 2001 yılında vermiştir. Hukuk Fakültesi kurucu dekanı Profesör Uğur Alacakaptan‘dır. 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Medeni Hukuk, Ceza Hukuku, Ticaret Hukuku, Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, Hukuk ve Ceza Muhakemesi Hukuku, Uluslararası Hukuk, İnsan Hakları Hukuku ve Devlet Kuramı gibi geleneksel hukuk öğretiminin temel derslerine müfredat programında yer verilmektedir.

Ayrıca müfredat programında çoğu eğitim dili İngilizce olan Uluslararası Örgütler Hukuku, Hukuk ve Toplum, Avrupa Birliği Kurumları, AB Rekabet Hukuku, Hukuk ve Psikoloji, Ceza Adaleti, Medya ve İletişim Hukuku, İnternet Hukuku, Spor Hukuku, Uluslararası Satım Hukuku, Sermaye Piyasası Hukuku, Yabancı Yatırımlar Hukuku, Rekabet Hukuku, Uluslararası Ceza Hukuku gibi birçok seçmeli derse de bulunmaktadır.

Türkiye’de ilk kez bir hukuk fakültesi müfredatında yer verilen Hukuk Kliniği de 2003 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yer almaktadır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde  İnsan Hakları Hukuku, Deniz Hukuku, Bilişim Teknolojisi Hukuku, Fikri Mülkiyet Hukuku, Rekabet Hukuku ve Politikası olmak üzere 5 araştırma merkezi ile Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü bulunmaktadır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi kontenjanı;

  • Hukuk burssuz: 180
  • Hukuk tam burslu: 20

2015 LYS sonuçlarına göre;

  • İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi (burssuz) 2015 taban puanı: 342,81385; başarı sıralaması: 91.900
  • İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Tam burslu) 2015 taban puanı: 467,39666; başarı sıralaması: 1.550

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi kayıt ücreti: 45.500,00 TL | Diğer hukuk fakültelerinin ücretlerini buradaki infografikten inceleyebilirsiniz.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Etkinlik Raporu:

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin gelecekte düzenleyeceği etkinlikler ve Mart 2016’dan bu yana yaptığı etkinlikler şu şekilde:

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin yukarıdaki etkinlikleri, “Hukuka Yön Verenler Ödülleri 2016” kapsamında “Yılın Hukuk Fakültesi” ödülünün sahibinin belirlenmesi için oluşturulan hukuk dünyasının en kapsamlı etkinlik havuzuna eklenmiştir. Türkiye Hukuk tarafından istatistiklere dayandırılarak verilen Hukuka Yön Verenler Ödülleriyle ilgili ayrıntıları buradan öğrenebilirsiniz. Eksik etkinlik bildirimi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.