Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Etkinlik Raporu

4142 sayılı Yasa ile 1996 yılında kurulan Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 2001 yılından bu yana Ataşehir’de bulunan 26 Ağustos Yerleşkesi’nde eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Tam, yarı-destek burslu ve bursuz olmak üzere toplam 150 öğrenci kontenjanı bulunan Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin kurucu dekanı Prof. Dr. Yaşar GÜRBÜZ’dür.

Derslerin büyük çoğunluğunun İngilizce ve Türkçe olduğu fakültede Almancaya da önem verilmektedir. Öğrenciler, her yıl Temmuz ayı içinde dört hafta süreyle, Washington College of Law’da Amerikan Hukuku’nda “Contracts & Torts” dersleri almakta ve Yüksek Mahkeme, Bölge Mahkemeleri, Dünya Bankası, IMF, OAS İnsan Hakları Mahkemesi, Adalet Bakanlığı, F.B.I. ve benzeri kurumlara ziyaretler düzenlenmektedir.

Türk Hukuku yanında Avrupa ve Amerikan Hukuk Sistemlerinin temel esaslarını öğretildiği Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde “Uluslararası Hukuk”, “AB Hukuku ve Kurumları”, “Amerikan Hukukuna Giriş”, “Karşılaştırmalı Hukuk”, “Uluslararası Ticari Tahkim”, “İnsan Haklarının Uluslararası Alanda Korunması”, “Avrupa Ticaret ve Sermaye Piyasası Hukuku”, “İngiliz ve Amerikan Hukukunda Sözleşmeler ve Haksız Fiiller”,”Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku”, “Hava Hukuku”, “Uluslararası Kadın Hakları”, “Alman Hukuku ve Terminolojisi” gibi zorunlu dersler İngilizce olarak verilmektedir. Bunun yanında lisans ders programında “Özel Hukuk Uygulamaları” ve “Ceza Hukuku Uygulamaları” dersleri “Hukuk Kliniği” uygulaması olarak yer almaktadır.

Yeditepe Hukuk Fakültesi’nin, Erasmus programı çerçevesinde Rotterdam, Utrecht, Groeningen, Nijmegen, Brüksel, Ghent, Antwerp, Kopenhag, Helsinki, Alcalá, Genova, Konstanz, Heidelberg, Bremen, Salzburg, Augsburg, Paris X-Nanterre, Strasbourg, Jean Monnet, Fribourg, Zürich, Lozan, Navarra Üniversiteleri Hukuk Fakülteleri ile anlaşması bulunmaktadır.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi kontenjanı;

 • Hukuk Fakültesi (%30 İngilizce) ücretli kontenjanı: 107
 • Hukuk Fakültesi (%30 İngilizce) Tam burslu kontenjanı: 18
 • Hukuk Fakültesi (%30 İngilizce) %50 burslu kontenjanı: 50

2015 LYS sonuçlarına göre;

 • Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi (%30 İngilizce) ücretli 2015 taban puanı: 348.96314; başarı sırası: 81.700;

 • Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi (%30 İngilizce) Tam burslu 2015 taban puanı: 481.50966; başarı sırası: 724

 • Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi (%30 İngilizce) %50 burslu 2015 taban puanı: 403.64433; başarı sırası: 20.600

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi kayıt ücreti: 44.000 TL | Diğer hukuk fakültelerinin ücretlerini buradaki infografikten inceleyebilirsiniz.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Etkinlik Raporu

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin gelecekte düzenleyeceği etkinlikler ve Mart 2016’dan bu yana yaptığı etkinlikler şu şekilde:

 • 10. Avrupa Birliği Hukuku Yaz Okulu Programı – 20 Haziran – 1 Temmuz 2016
 • Panel: Geri Kabul Anlaşması ve Vize Muafiyeti Süreci – 5 Mayıs 2016
 • Konferans: Türkiye – AB Geri Kabul Antlaşması – 2 Mayıs 2016
 • Spor Hukuku Konferansı – 30 Nisan 2016
 • Panel: Ceza Muhakemesi Hukukunda İstinaf Kanun Yolu – 25 Nisan 2016
 • Spor Hukukunda Güncel Sorunlar – 21 Nisan 2016

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin yukarıdaki etkinlikleri, “Hukuka Yön Verenler Ödülleri 2016” kapsamında “Yılın Hukuk Fakültesi” ödülünün sahibinin belirlenmesi için oluşturulan hukuk dünyasının en kapsamlı etkinlik havuzuna eklenmiştir. Türkiye Hukuk tarafından istatistiklere dayandırılarak verilen Hukuka Yön Verenler Ödülleriyle ilgili ayrıntıları buradan öğrenebilirsiniz. Eksik etkinlik bildirimi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.