Av. Karaduman: Enerji Hukuku Günlük Hayatımızın Bir Parçası

Selma Karaduman

Avukat Hakları Grubu’nda “Enerji Hukuku Alanında Avukatlık” konuşuldu. Yayına katılan Av. Selma Karaduman enerji hukukuyla ilgili bilgiler verdi.

Bu Alan Zengin Bir Regülasyona Sahip

Enerji hukukunun geniş bir perspektifte değerlendirilmesi gerektiğini belirten Av. Selma Karaduman birçok alanı kapsadığını ifade etti. Karaduman “ Bir yerde hayat varsa hukuk da vardır. Enerji hukuku fark etmesek bile günlük hayatımızın doğal bir parçası. Tahmin ettiğimizden çok daha geniş bir regülasyona tabii. Belediye binalarının enerji ve bina verimliliğiyle alakalı yeni bir mevzuatımız gündemde. Onların yönetmelik ve tebligatlarına baktığımızda o kadar çok ikincil mevzuat var ki esasında ilk konunun enerji hukukuna dayanıp dayanmadığını, birkaç anahtar kelime aramasıyla tahmin etmeyeceğiniz kadar zengin bir regülasyon takibini görebilirsiniz” dedi.

Önemli Olan Sektörün Diline Hâkim Olmak

“Enerji hukukunu hayatın dışında bir şey olarak algılamıyorum” diyen Karaduman, enerjinin satılabilir olmasından dolayı ticaret hukukuyla ilişkili olduğunun altını çizdi. Karaduman “Bugün 50 bin dolarlık bir tabloyla enerjide satılan bir elektrik ürününün aslında bir farkı yok. Ticaret hukukuyla melez, hibrit bir alandan bahsediyoruz. Enerji sektöründeki müvekkillere hitap ederken onların dilini çözmek önemli. İki kere konferansa ya da bir kursa giderek ‘Bu konuyu öğrendim’ dememek lazım.” ifadelerini kullandı. 

Yalnızca Kitap Okuyarak Bu Sektör Öğrenilmez

Enerji hukukunda uzmanlaşmak isteyenlere tavsiyelerde bulunan Karaduman, bu sektörün sevilmeden çalışılmayacağını söyledi. Karaduman konuşmasının devamında şunları söyledi: Seviyorsanız bu sektörde yaşanan gelişmeleri takip ederken çok eğleneceksiniz. Eğlenceli olduğu kadar yaratıcı bir sektör. Avukatlık, her ne kadar kıdeminiz artsa da birebir kendi emeğiniz ve alın terinizi koyduğunuz bir meslek. Öğrenmeye başladığınız zaman işin bir kısmını müvekkillerinizle ilgilenirken öğreneceksiniz. Müşterinizin size ne sorduğunu doğru analiz ederseniz sektördeki hukuki çözümleri erken yakalama imkanınız var. Enerji sektörü sadece kitap okuyarak öğrenilecek bir alan değil.

Entegrasyon Sağlamak için Yabancıl Gerek

Finans sektörüyle birlikte enerji sektörünün dünyada yaşanan değişimleri ilk hisseden ve uygulayan sektörler olduğunu vurgulayan Karaduman, yabancı dil bilmenin önemine değindi. Karaduman “Dünyayla entegrasyon ve uyum için yabancı dildeki kaynakları taramanız önemli. Bizim şu anda mevzuat dönüşümlerinin hepsi Avrupa Birliği’ndeki enerji komisyonunun müktesebatları ile uyumlu.” şeklinde konuştu.

Enerji Sektörü, Sadece Okuyarak Değil, İstişare Gerektiren Bir Sektör

Karaduman enerji sektörü için “Araştırmayı sevmeyen biri için zor bir alan olabilir” dedi ve ekledi: Bir çok dönüşümü takip edebilmeniz için multidisipliner bir yaklaşım sergilemeniz gerekiyor. Araştırmayı sevmiyorsanız bu kadar dinamik ve sürekli yeni şeyler öğrenmek zorunda olduğunuz bir sektörde aktif çalışma yapmanız mümkün değil. Ama sadece araştırma yapmak yetmez. Danışacak, istişare edecek, akıl soracak dostlarımız var. Ortak aklı ortaya koyabilmemiz için kendimiz dışında başkalarının aklının olduğunu da kabul etmeniz lazım.