Av. Eray Toprak:Arabuluculuk Bir Meslek Değildir

Avukat Hakları Grubu Ankara’nın çevrim içi yayınında Arabuluculuk “Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konuşuldu. Yayına katılan Av. Eray Toprak konuyla ilgili önemli bilgiler aktardı.

Bir iş davasının sonuçlanmasının ortalama üç yıl sürdüğünü belirten Av. Eray Toprak “Yerel mahkeme safhasının hızlı bir şekilde ilerlediğini ve bir yılda tamamlandığını varsayarsak İstinaf’ta veya dosyanın kesinleşmesinin ne kadar süreceğini bilmiyorsunuz. Bir yanda 3 ay içerisinde İstinaf incelemesi gören bir dosya varken benim dosyalarım 2 yıldır bekliyor. Neye göre sıralama yapıldığını bilmiyorum” dedi.

Arabuluculuk Devlet Yargısını Destekleyen Bir Faaliyet

Toprak, arabuluculuğun 2018’de yürürlüğe girmesinden önce meslektaşlarının bu konuda çekinceleri olduğunu, mesleği bitirecek bir adım olarak değerlendirdiklerini söyledi. “Avukatlığa zarar veren arabuluculuk değil. Bizzat avukatlar ve yargı sistemidir.” diyen Eray Toprak, arabuluculuğun bir meslek olarak lanse edildiğini belirtirken bu konuyla ilgili Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nin bir kararını örnek gösterdi. Toprak “Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nin 4. Hukuk Dairesi’nin 18 Mayıs 2018 tarihli 2018/1049 sayılı kararına göre mahkeme arabuluculuğu devlet yargısını destekleyici bir faaliyet olarak tanımlıyor. Bu kararı sonuna kadar destekliyorum. Arabuluculuğun bir meslek olabileceğini düşünmüyorum.” şeklinde konuştu.

Av. Toprak bu konuyla ilgili konuşmasının devamında şunları söyledi: Arabuluculuk meslek olduğu zaman özlük hakları, maddi meseleler gibi bir çok konu ele alınıyor. Maddi meselelerin ekonomik geleceğin, istikbalin konuşulduğu bir yerde de o mesleğin yargıya yarardan çok zarar vereceğini düşünüyorum.

Farklı Meslekten İnsanların Arabuluculuk Yapması Önlenebilir

Arabuluculuk yapacak kişilerin farklı meslek mensubu olmasını önleyerek bu işi daha etkin hale getirilebileceğini belirten Toprak “Arabuluculuğu yargıyı destekleyici bir faaliyet olarak görüyorsak avukatlığa zarar veren veya rakibi olarak görmekten ziyade avukatlık mesleğinin daha etkin hale getirmek için neler yapılabileceğini düşünmek gerekir. Lobi çalışmaları yaparak, daire başkanlıklarında etkin olarak, baroları bu işin bir parçası haline getirerek ve yalnızca bu işi avukatların yapmasını sağlamaya çalışarak avukatlığa fayda sağlanabilir.” yorumunda bulundu.

30 Bin Avukat Arabuluculuk Sınavına Girdi

Toprak arabuluculukla ilgili ilk zamanlarda ön yargının olduğunu fakat kısa sürede bu ön yargının kırıldığının altını çizdi. Av. Toprak “En başta herkes arabuluculuğun avukatlığı bitireceğini iddia ediyordu. Sonra gördük ki 30 bin kişi arabuluculuk sınavına girdi. Son yapılan sınavda en düşük puan 92’ydi. Bu aslında insanların avukatlıktan kaçarcasına bir durum içerisinde olduğunu gösteriyor. Çok vahim bir tablo.” dedi.